View Article

عدم ایجاد شبکه جمع آوری فاضلاب روستایی گاه موجب رها شدن فاضلاب در سطح روستا و یا آمیخته شدن آن با آب آشامیدنی می شود که معضلات بهداشتی بسیاری به دنبال دارد، به همین منظور طرح مشارکتی برای هدایت و جمع آوری فاضلاب در روستاهای استان کرمانشاه در نظر گرفته شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب وفاضلاب روستایی استان کرمانشاه  مهندس شهبازی مدیر عامل شرکت آبفار استان به از اجرای طرح مشارکتی هدایت و جمع آوری فاضلاب روستایی خبر داد.

ایرج شهبازی ادامه داد: دفع فاضلاب روستایی و هدایت و جمع آوری آن مشکلی سراسری و ملی است.
و دلیل عدم موفقیت در بخش فاضلاب آنست که شرکت های آب و فاضلاب روستایی همه انرژی و توان خود را در بخش آبرسانی متمرکز کرده اند و تزریق اعتبارات اندک در بخش فاضلاب نیز دلیلی مضاعف شده است.

وی از اجرای طرح مشارکتی جمع آوری فاضلاب روستایی در استان خبر داد و گفت: به همین منظور طرح و ایده مشارکتی شبکه های جمع آوری فاضلاب از سوی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان و امور روستایی استانداری کرمانشاه با عنوان بومی سازی اجرای شبکه های فاضلاب در سطح روستاهای استان مطرح و به تصویب رسیده است.
شهبازی با تاکید براینکه این طرح مورد تاکید و حمایت سازمان مدیریت برنامه ریزی نیز قرار گرفته و اگر همکاری و مساعدت استانداری و سازمان مدیریت برنامه ریزی نبود این طرح تصویب نمی شد ادامه داد: این طرح برای چهار روستای پرجمعیت استان شامل روستای نور یاب شهرستان پاوه، قوری قلعه شهرستان روانسر، تمرگ شهرستان هرسین و رازیان بخش بیلوار شهرستان کرمانشاه اجرا می شود.

شهبازی تصریح کرد: در این طرح شرکت آب و فاضلاب روستایی از محل اعتبارات استانی به خرید مصالحی همچون لوله، بسته انشعاب و همچنین دریچه چدنی اقدام مینماید و در مقابل دهیاری ها با کمک اهالی روستا به لوله گذاری و سایر موارد اجرایی اقدام می کنند.

وی در خصوص مزایای اقتصادی این طرح گفت: در این طرح قیمت تمام شده یک دوم قیمت واقعی خواهد بود و نیمی از هزینه ها توسط دولت و نیمی دیگر توسط دهیاری از محل خود یاری اهالی روستا و استفاده از نیرو انسانی مردم روستا تامین می شود.

* در نظر گرفتن 12 میلیارد ریال اعتبار برای چهار روستا

وی با بیان اینکه نزدیک به 12 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای این طرح در چهار روستا در نظر گرفته شده تصریح کرد: این طرح برای نخستین بار است که به صورت مشارکتی بین دولت و اهالی روستا انجام می شود و هر روستا که اعلام آمادگی کند مطالعات برای آغاز این طرح انجام می شود.

شهبازی یادآور شد، در گذشته احداث شبکه جمع آوری فاضلاب روستایی در برخی مناطق توسط اهالی روستا انجام می شد که با هزینه ای بالا همراه بود و این طرح که اکنون برای نخستین بار است که در استان اجرایی می شود با همکاری دولت و مردم خواهد بود.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمانشاه اظهار کرد: روستاییان می توانند برای شرکت در این طرح به دفترامور روستایی مراجعه کرده و میزان مشارکت نقدی و همچنین میزان مشارکت فیزیکی را بیان کنند چرا که برخی از این روستاها دارای تجهیزات مکانیکی ( بیل مکانیکی و ... ) و نیروی انسانی توانمندتری هستند.

جمعیت این چهار روستا بیش از چهار هزار و 300 خانوار است و شبکه جمع آوری فاضلاب آنها حدود 22 کیلومتر میباشد. پس از اختصاص اعتبار و خرید مصالح، کار احداث شبکه فاضلاب این چهار روستا ظرف مدت سه ماه انجام می شود.

منتشر شده در بخش: اخبار
عملیات: ایمیل | لینک ثابت |
استفاده از اخبار و مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است