View Article

به منظور مدیریت مصرف آب شرب، کارگاه آموزشی آب بدون درآمد در شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمانشاه با حضور مدیر عامل ، مدیران امور آبفارشهرستان ها، معاون و کارشناسان بهره برداری و امورمشترکین، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آبفاراستان کرمانشاه؛ در این کارگاه آموزشی، رئیس اداره ی آب بدون درآمد و مدیریت مصرف شرکت آب و فاضلاب روستایی استان با بیان شرح مبسوطی از وضعیت  بحران منابع آب در ایران وجهان  اشاره نمود آب قابل شرب روستاییان استان کرمانشاه غالباًاز طریق چاه ها و چشمه ها تامین شده است و عوامل زیادی در هدررفت واقعی و ظاهری آب شرب تاثیر دارند.

مهندس بختی افزود: در بخش هدررفت واقعی، آب از طریق خطوط انتقال و توزیع، مخازن و انشعابات بصورت قابل روئیت نشت صورت می یابد  و در بخش هدررفت ظاهری می توان به مصارف غیرقانونی، خطای تجهیزات اندازه گیری، خطای مدیریت داده ها و سیستم و عدم قرائت صحیح کنتورها اشاره کرد.

وی با تاکید بر اهمیت کنترل و کاهش آب بدون درآمد در سطح تاسیسات آبرسانی روستاها، تصریح کرد: منابع محدود تامین آب شرب، ارزش اقتصادی و افزایش پساب ها از جمله عواملی هستند که اهمیت کنترل هدررفت آب را دوچندان کرده است.

وی به مدیریت فشار آب آشامیدنی،کنترل فعال نشت و سرعت و کیفیت تعمیرات اشاره و خاطرنشان کرد: با ایجاد سامانه ها ی کنترل فشار و مانیتورینگ می توان قدم های اساسی را در کنترل هدررفت واقعی و ظاهری آب برداشت.

بختی ، نشت آب از خطوط  انتقال و توزیع را مهم ترین عامل ایجاد تلفات واقعی دانست و اظهار کرد: فرسودگی شبکه های آبرسانی، شرایط محیطی مثل سرما و خاکهای مهاجم و نشت های با دبی کم و مدت زمان شناسایی و رفع نشت طولانی از عوامل عمده ی نشت آب شرب می باشد.

وی، مدیریت کنتورهای مشترکین، شناسایی انشعابات غیرمجاز، مدیریت نشت،فرهنگ سازی در مصرف و استانداردسازی انشعابات را برای جلوگیری از هدر رفتن آب شرب ضروری و قابل اجرا در کوتاه و در درازمدت دانست.

وی افزود: بحث آب بدون درآمد که تلفات آب را شامل می شود، یک موضوع مهم در هزینه است که با کاهش آن هزینه های تامین آب شرب روستاییان نیز کاهش می یابد.

 

منتشر شده در بخش: اخبار
عملیات: ایمیل | لینک ثابت |
استفاده از اخبار و مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است