View Article

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمانشاه ،مهندس شهبازی مدیر عامل شرکت بیان داشت، دولت برای اولین بار در اعتبارات ملی یک ردیف جداگانه به  آب و فاضلابهای روستایی تخصیص داده است که سهم استان کرمانشاه از یک هزارمیلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان ، ۲۹ میلیارد تومان است.

شهبازی با اشاره به اینکه تخصیص این اعتبار از صندوق توسعه برای آب رسانی به روستاهای کشور با تاکید مقام معظم رهبری صورت گرفته است بیان داشت : با تخصیص این اعتبار ۲۶ مجتمع آب رسانی به بهره برداری خواهد رسید . با بهره برداری از این مجتمعها هدف گذاری شده است که مشکل آب شرب ۲۸۶ روستا با جمعیتی بالغ بر ۵۶ هزار خانوار تا پایان سال مالی ۹۵ حل شود.

وی افزود: بخشی از این اعتبار نیز در پروژه های نیمه تمام هزینه خواهد شد که در همین راستا ۱۴۷ روستا به بهره برداری رسیده و ۱۱۲ روستای دیگر نیزدر دستور کار قرار دارند.

برای سفر رییس جمهور نیز از سه ردیف ملی ۱۹ میلیارد تومان برای تکمیل مجتمعهای آب رسانی و فاضلاب روستایی پیشنهاد شده است .

شهبازی تعداد روستاهایی که آب رسانی سیار میشود را در طول سال متغیر اعلام کرد و گفت: آب رسانی سیار به نسبت نیاز روستاها متغیر است.

سال گذشته در پیک، ۳۵۰ روستا آب رسانی شده است. اما از این تعداد برخی روستاها یک هفته و برخی در طول کل سال آب رسانی شده اند.

وی بیان داشت : در حال حاضر ۱۳۰ روستا در سطح استان کرمانشاه آب رسانی سیار میشود که پیش بینی میکنیم در پیک به ۳۰۰ روستا نیز برسد .البته در روزهای پرباران فصل بهارآب رسانی سیار به ۸۰ روستا کاهش پیدا کرد .

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی کرمانشاه با اشاره به اینکه حجم آب رسانی سیار با توجه به تخصیص اعتبارت داده شده صورت میگیرد اظهار داشت: به ازای هر خانواره ۱۵۰ لیتر آب در روز توزیع میشود که این سهمیه با توجه به صعب العبور بودن و یا دوری و نزدیکی هر چند روز یکبار صورت میگیرد.

وی افزود: در سال ۹۴ برای آب رسانی سیار حدود ۲ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد که تنها  ۳۰ درصد آن تخصیص پیدا کرد و در این بخش بیش از ۵/۱ میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران داریم . همین امر موجب شده است که در بین پیمانکاران نارضایتی ایجاد شود و در آب رسانی سال جدید با مشکلاتی روبرو باشیم.

شهبازی پراکندگی روستاها و جمعیت روستایی را یکی از چالشهای آب و فاضلاب روستایی برشمرد و تصریح کرد: ۵۱۳ روستای فاقد شبکه آب شرب و یا راکد داریم .این تعداد روستا از لحاظ کمی عدد بزرگی است، اما تنها ۴۰ هزار و ۸۰۰ نفر از جمعیت ۲ میلیون نفری استان را در بر میگیرد . آمار بالای تعداد روستاهای فاقد شبکه آب رسانی مسئولین محلی و استان را درگیر کرده است .

وی هدف گذاری آب و فاضلاب روستایی را در اولویت قرار دادن روستاهای بالای ۲۰ خانوار عنوان کرد و گفت: شاخص بهره مندی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمانشاه ۶۱/۷۹ است در حالی که میانگین کشور ۲/۷۷ است.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان کرمانشاه گفت: در سال جاری پروژه های شاخصی به بهره برداری میرسند: مجتمع آب رسانی گرگی مندرک اسلام آباد غرب شامل ۵ روستا با جمعیتی بالغ بر ۲۴ هزار و ۴۰۰ نفر که ۴ روستای آن وارد مدار شده است، کوله رش ثلاث باباجانی ۵ روستا با جمعیت ۷۹۶ نفر ، ده توت سفلی در جوانرود شامل ۳ روستا ، سنقر و کلیایی دو مجتمع بشیر آباد و نجف آباد هرکدام با ۱۲ و ۷ روستا با جمعیت  ۵هزار و ۱۶۰ نفر ودر شهرستان کرمانشاه نیز مجتمعهای شادمان ، تالان دشت ، بیلوار، کاور لوان و کرانی مجموعا ۵۴ روستا با جمعیتی بالغ بر ۱۵ هزار نفر از نعمت آب آشامیدنی سالم بهره مند خواهند شد.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان کرمانشاه تصریح کرد:علی رغم بارندگیهای خوبی که داشته ایم این میزان بارندگیها کمبودهای سنوات گذشته را جبران نکرده است وبخش عمده آن به صورت روان آب از استان خارج شده وحجم عظیمی در سدهای  جنوب کشور ذخیره شد ه است.

وی با اشاره به حدیث پیامبر اکرم (ص) که میفرمایند " در مصرف آب صرفه جویی کنید حتی اگر در کنار یک رود آب جاری باشید " گفت: چاههایی که از منابع آب زیر زمینی تامین میشوند زیر بستر سنگ دارند و هرچقدر کمتر مصرف شوند مردم منابع مطمئن‌تری در اختیار دارند .

شهبازی بیان داشت : در خیلی از روستاها شاهد کم آبی و بی آبی هستیم و مردم با آب رسانی سیار و با مشقت زندگی میکنند . روستاییان هر چقدر صرفه جویی کنند خودشان با مشکل روبرو نمیشوند . مشترکین گرامی که آب در اختیار دارند مخصوصا در زمان آب دادن به احشام آب را باز نگذارند، فضاهای سبز محیط خانه را با آب اشامیدنی آبیاری نکنند.
منتشر شده در بخش: اخبار
عملیات: ایمیل | لینک ثابت |
استفاده از اخبار و مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است